Lombardy Fair

Presented by the Lombardy Ag. Society

2016 Results

RESULTS OF LOMBARDY FAIR 2016

 

CLICK HERE TO DOWNLOAD THE 2016 RESULTS (PDF)

 

LADIES DIVISION RAFFLE WINNER OF QUILT DRAW WINNER OF BASKET (2ND PRIZE) JILL TURNBULL JUDY FOURNIER
MEAT & FREEZER RAFFLE TENESHA ALLAN  
FRYING PAN TOSS COURNEY SPRATT  
MYSTERY ITEM DAVE HOFFMAN  

 

WINDOW BOX CHALLENGE SPONSORED BY SMITHS FALLS HORT. SOCIETY

GRAND CHAMPION                           LORNA STEWART

RESERVE CHAMPION                        RICK STEWART

THIRD                                               ALINE HICKS

FOURTH                                            JOAN IRVINE

FIFTH                                                EARL HICKS

 

FAIR AMBASSADORS                           

MALE                                                DANTE TYE

FEMALE                                            ELEANOR TREBLE

 

BABY SHOW

BABY CHOMPER – BABY WITH MOST TEETH                                                 MASON FERGUSON JOLLY GIANT – TALLEST BABY                                                                           ROSS DONOVAN

PINT SIZED PRINCESS – TINIEST BABY GIRL                                                  BRYNLEY OTTMAN

PINT SIZED PRINCE – TINIEST BABY BOY                                                      TOBY GREEN

BABY ON THE MOVE – BABY THAT LIKES TO “GO”                                       THEODORE DAVIS BABY TALK – MOST VOCAL BABY                                                                        MIRIAM PETERS

BABY BALD – BABY WITH LITTLE OR NO HAIR                                              SAMUEL PALMER

CURLY CUE – BABY WITH THE MOST CURLS                                                 MASON FERGUSON

BABY LOCKS – BABY WITH THE MOST IMPRESSIVE HEAD OF HAIR                                                                            AUBREY WATTS

LOMBARDY “FAIR”EST – BABY THAT WEARS THE MOST FAIR COLORS                                                                                RYDER RICHARDSON

SPIRIT FINGERS – BABY WITH THE LONGEST FINGERS (UP TO 6 MONTHS)                                                           ARIA LYE-LEE

BABY SMILES-A-LOT – HAPPIEST BABY                                                          TYSON SOMERS

BABY VISION – BABY WITH THE MOST BEAUTIFUL EYES                             ELSIE GRACE

BABY CHIC (BOY) – BEST DRESSED BABY BOY                                              MATTHEW GREEN

BABY CHIC (GIRL) – BEST DRESSED BABY GIRL                                             IONA MORLEY

BABY ROLY-POLY – BABY WITH THE CHUBBIEST CHEEKS, LEGS, ETC        EMMA MACFARLANE BABY MINI-ME (DAD) – DAD AND BABY THAT LOOK MOST ALIKE                                                                                MCINTYRE ALLAN

ROSE MARNIE HEDDERSON (TIED) BABY MINI- ME (MOM) – MOM AND BABY THAT LOOK MOST ALIKE                                                                                BRYNLEE BETTERLEY

BEST GRIPPER – BABY WITH THE STRONGEST FINGER HOLD                       MYA CLARK BABIES

GALORE – SETS OF TWINS, TRIPLETS, ETC                SOFIA PALMER SAMUEL PALMER

 

JUNIOR WORK                                     

MOST POINTS SECTION A                LENOX LAMONT MOST POINTS SECTION B LILA RICHMOND

MOST POINTS SECTION C                TY STORIE

MOST POINTS SECTION D                ZOE INGLEBY

 

JUNIOR FIELD CROPS                         

MOST POINTS SECTION A                RILEY DWYRE

MOST POINTS SECTION B               ADDISON DWYRE

 

 

JUNIOR GARDEN

MOST POINTS SECTION A                RHEMY MAIDMENT

MOST POINTS SECTION B                ZOE INGLEBY

 

JUNIOR BAKING                                  

MOST POINTS SECTION B                LILA RICHMOND

MOST POINTS SECTION C                MARYN HUNTER

MOST POINTS SECTION D                ZOE INGLEBY

 

JUNIOR POSTER UP TO & INCLUDING GR. 4 HAZEL ROBERTSON
INTERMEDIATE POSTER GRADES 5 TO 8 TY STORIE
SENIOR POSTER GRADES 9 TO 12 CASSIDY DRUMMOND
PHOTOGRAPHY HIGHEST POINTS LAURIE WEIR
FLORI-CULTURE HIGHEST POINTS BEST DISPLAY NANCY KELLY JOAN IRVINE
FLORAL – 150TH SPECIAL JOAN IRVINE  
CULINARY ARTS BAKE QUEEN OF THE FAIR HIGHEST PTS 1-36 JUDY DRUMMOND JUDY DRUMMOND
HOMECRAFTS HIGHEST POINTS 1-42

HIGHEST POINTS 43-83 CHRISTMAS CORNER BEST QUILT

HEATHER BUCHAN HEATHER BUCHAN HEATHER BUCHAN
BOTTLED GOODS HIGHEST POINTS SHARON JOHNSTON
WINE MAKING BEST OF SHOW BRENDA CUMMINGS
WOMENS ORGANIZATIONS HIGHEST OVERALL FRANKVILLE W.I.
OAAS QUILT MARGARET KELK  
OAAS CHOCOLATE COOKIE TEAH DRUMMOND  
OAAS 60% WHOLE WHEAT BREAD ALINE HICKS  

 

FAIR POSTER TO CONTINUE TO DISTRICT COMPETITION

HAZEL ROBERTSON

TY STORIE

CASSIDY DRUMMOND

 

 

DEMO DERBY 4 CYL CLASS

6 CYL CLASS

8 CYL CLASS GRUDGE MATCH

TYLER WEATHERDON JOHN CHARTRAND MIKE MCINNES CHRIS BOYER
ANTIQUE TRACTOR 3500 CLASS  – RICK SAGER

4500 CLASS  – RICK SAGER

5500 CLASS  – DON PATTERSON

6500 CLASS  – JAMIE CHANT

7500 CLASS  – TROY PATTERSON

8500 CLASS  – DICK FOLEY

9500 CLASS  -COLIN LOCKRIDGE

 

 

 

FARM STOCK

 

7500 CLASS – RYAN FOLEY

8500 CLASS – ROBERT DOBMA

9500 CLASS – ROBERT DOBMA

10500 CLASS -COLIN LOCKRIDGE

 

 

 

TRUCK PULL                                        

UNDER 6500 STOCK GAS                   SHAWN BELANGER

UNDER 7500 STOCK GAS           SHAWN BELANGER

UNDER 8500 STOCK GAS                   SHAWN BELANGER

UNDER 8500 STOCK DIESEL      BRENT LIGHTBODY

UNDER 8500 CHIP DIESEL                  BRETT BARTHOLOMEW

OPEN         BRETT BARTHOLOMEW

 

 

PONY PULL – LIGHT CLASS

  1. MITCH FULLER, AMELIASBURG, ABBY/WILLY, 4000 LBS – 7
  2. BLAINE WAY, PICTON, BRIGHT/MAY – 4000 LBS. 4
  3. TROY WICKENS, MADOC, BEN/JERRY – 3600 – 4
  4. KEN UENS, THOMASBURG, SUE/SANDY – 3400 – 7.4
  5. J. SNIDER, ADDRESS NOT KNOWN, ROCKET/JUNE – 3400 – 5.10
  6. PETE MARSHALL, MADOC, SUNNY/MOLLY – 3000 – 3/WD

 

HEAVY CLASS:

  1. KEN UENS, THOMASBURG, FRANK/JIM – 6200 – FULL PULL
  2. BLAINE WAY, PICTON, PETE/MORLEY – 6200 – 5
  3. PETE MARSHALL, MADOC, KATE/DIESEL, 5600 – 4 4. R. J. SNIDER, ?? – DAN/JILL – 5200 – 5.10
  4. WILL UENS, THOMASBURG, SHORTY/KELLY – 5200 – 1
  5. WADE WICKENS, MADOC, MAC/DOLL – 4800 – FULL PULL/WITHDREW
  6. BRIAN RAMSAY, ???? – LOUISE/MOLLY – 3600 – 6/WD

 

 

HORSE PULL – LIGHT CLASS:

  1. BRENT GABIE, KAZABAZUA, BARNEY/DAN – 9800 – FULL PULL
  2. SHAWN GABIE, KAZABAZUA, ROWDY/JACK – FULL PULL/WITHDREW
  3. YVES ROBERT, MASHAM, DAN/FRED – 9800 – 11
  4. KEN UENS, THOMASBURG, DON/DOC – 9000 – 8.0
  5. BILL LEE, PARHAM, BILL/BEN – 9000 – 5
  6. GARY LENTZ, DENBIGH, FRANK/DOLLY – 9000 – 8
  7. ED ROWSWELL, ELGIN, KELLY/JACK – 9000 – FULL PULL/WITHDREW

 

HEAVY CLASS:

  1. BRENT GABIE, KAZABAZUA, BANNER/DAN – 10,600 – FULL PULL
  2. SHAWN GABIE, KAZABAZUA, BEN/DOC – 10,600 – 2
  3. TOM STEWART, SHAWVILLE, WILLIE/WEED – 9800 – 5
  4. YVES PROULX, RENFREW, 9000 – FULL PULL/WITHDREW.

 

CLICK HERE TO DOWNLOAD THE 2016 RESULTS (PDF)

Lombardy Fair & the Lombardy Agricultural Society © 2015                   Site Donated & Maintained by Carter Shows